November
Extraordinary Form | Ordinary Form
1
W

Feast of All Saints

Gospel
Mt 5:1-12

Epistle
Rev 7:2-12

Class I
2
B
 
Class I
3
G

Twent First Sunday after Pentecost

Fourth Sunday after Epiphany

Gospel
Mt 18:23-35

Epistle
Eph 6:10-17

Class II
4
W

St. Charles Borromeo
(B, C)

Gospel
Mt 16:24-27

Epistle
Heb 10:32-38

 
Class III
5
G
Feria
 
Class IV
6
G
Feria
 
Class IV
7
G
Feria
 
Class IV
8
G
Feria

Commemoration of the Holy Four Crowned Martyrs

Gospel
Mt 5:1-12

Epistle
Heb 11:33-39

 
Class IV
9
W

Dedication of the Archbasilica of our Saviour

Gospel
Lk 19:1-10

Epistle
Rev 21:2-5

 
Class II
10
G

Twenty Second Sunday after Pentecost

Fifth Sunday after Epiphany

Gospel
Mt 22:15-21

Epistle
Phil 1:6-11

Class II
11
W

St. Martin of Tours
(B, C)

Gospel
Lk 11:33-36

Epistle
Sir 44:16-27

 
Class III
12
R

St. Martin I
(P, M)

Gospel
Mt 16:13-19

Epistle
1 Pet 5:1-4,10-11

 
Class III
13
W

St. Didacus
(C)

Gospel
Lk 12:32-34

Epistle
1 Cor 4:9-14

 
Class III
14
R

St. Josaphat
(B, M)

Gospel
Jn 10:11-16

Epistle
Heb 5:1-6

 
Class III
15
W

St. Albert the Great
(B, C, D)

Gospel
Mt 5:13-19

Epistle
2 Tim 4:1-8

 
Class III
16
W

St. Gertrude
(V)

Gospel
Mt 25:1-13

Epistle
2 Cor 10:17-18
2 Cor 11:1-2

 
Class III
17
G

Twenty Third Sunday after Pentecost

Sixth Sunday after Epiphany

Gospel
Mt 9:18-26

Epistle
Phil 3:17-21
Phil 4:1-3

Class II
18
W

Dedication of the Basilicas of Ss. Peter and Paul

Gospel
Lk 19:1-10

Epistle
Rev 21:2-5

 
Class III
19
W

St. Elizabeth of Hungary
(W)

Gospel
Lk 19:1-10

Epistle
Rev 21:2-5

 
Class III
20
W

St. Felix of Valois
(C)

Gospel
Lk 12:32-34

Epistle
1 Cor 4:9-14

 
Class III
21
W

Presentation of the Blessed Virgin Mary

Gospel
Lk 11:27-28

Epistle
Sir 24:14-16

 
Class III
22
R

St. Cecilia
(V, M)

Gospel
Mt 25:1-13

Epistle
Sir 51:13-17

 
Class III
23
R

St. Clement I
(P, M)

Gospel
Mt 16:13-19

Epistle
Phil 3:17-21
Phil 4:1-3

 
Class III
24
G

Last Sunday after Pentecost

St. John of the Cross
(C, D)

Gospel
Mt 24:13-25

Epistle
Col 1:9-14

Class II
25
R

St. Catherine of Alexandria
(V, M)

Gospel
Mt 25:1-13

Epistle
Sir 51:1-8,12

 
Class III
26
W

St. Sylvester
(Ab)

Gospel
Mt 19:27-29

Epistle
Sir 45:1-6

 
Class III
27
G
Feria
 
Class IV
28
G
Feria
 
Class IV
29
G
Feria

Commemoration of St. Saturninus
(B, M)

Gospel
Mt 16:24-27

Epistle
2 Cor 1:3-7

 
Class IV
30
R

St. Andrew
(Ap)

Gospel
Mt 4:18-22

Epistle
Rom 10:10-18

 
Class II
November
Extraordinary Form | Ordinary Form
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
W

Feast of All Saints

Gospel
Mt 5:1-12

Epistle
Rev 7:2-12

Class I
2
B
 
Class I
3
G

Twent First Sunday after Pentecost

Fourth Sunday after Epiphany

Gospel
Mt 18:23-35

Epistle
Eph 6:10-17

Class II
4
W

St. Charles Borromeo
(B, C)

Gospel
Mt 16:24-27

Epistle
Heb 10:32-38

 
Class III
5
G
Feria
 
Class IV
6
G
Feria
 
Class IV
7
G
Feria
 
Class IV
8
G
Feria

Commemoration of the Holy Four Crowned Martyrs

Gospel
Mt 5:1-12

Epistle
Heb 11:33-39

 
Class IV
9
W

Dedication of the Archbasilica of our Saviour

Gospel
Lk 19:1-10

Epistle
Rev 21:2-5

 
Class II
10
G

Twenty Second Sunday after Pentecost

Fifth Sunday after Epiphany

Gospel
Mt 22:15-21

Epistle
Phil 1:6-11

Class II
11
W

St. Martin of Tours
(B, C)

Gospel
Lk 11:33-36

Epistle
Sir 44:16-27

 
Class III
12
R

St. Martin I
(P, M)

Gospel
Mt 16:13-19

Epistle
1 Pet 5:1-4,10-11

 
Class III
13
W

St. Didacus
(C)

Gospel
Lk 12:32-34

Epistle
1 Cor 4:9-14

 
Class III
14
R

St. Josaphat
(B, M)

Gospel
Jn 10:11-16

Epistle
Heb 5:1-6

 
Class III
15
W

St. Albert the Great
(B, C, D)

Gospel
Mt 5:13-19

Epistle
2 Tim 4:1-8

 
Class III
16
W

St. Gertrude
(V)

Gospel
Mt 25:1-13

Epistle
2 Cor 10:17-18
2 Cor 11:1-2

 
Class III
17
G

Twenty Third Sunday after Pentecost

Sixth Sunday after Epiphany

Gospel
Mt 9:18-26

Epistle
Phil 3:17-21
Phil 4:1-3

Class II
18
W

Dedication of the Basilicas of Ss. Peter and Paul

Gospel
Lk 19:1-10

Epistle
Rev 21:2-5

 
Class III
19
W

St. Elizabeth of Hungary
(W)

Gospel
Lk 19:1-10

Epistle
Rev 21:2-5

 
Class III
20
W

St. Felix of Valois
(C)

Gospel
Lk 12:32-34

Epistle
1 Cor 4:9-14

 
Class III
21
W

Presentation of the Blessed Virgin Mary

Gospel
Lk 11:27-28

Epistle
Sir 24:14-16

 
Class III
22
R

St. Cecilia
(V, M)

Gospel
Mt 25:1-13

Epistle
Sir 51:13-17

 
Class III
23
R

St. Clement I
(P, M)

Gospel
Mt 16:13-19

Epistle
Phil 3:17-21
Phil 4:1-3

 
Class III
24
G

Last Sunday after Pentecost

St. John of the Cross
(C, D)

Gospel
Mt 24:13-25

Epistle
Col 1:9-14

Class II
25
R

St. Catherine of Alexandria
(V, M)

Gospel
Mt 25:1-13

Epistle
Sir 51:1-8,12

 
Class III
26
W

St. Sylvester
(Ab)

Gospel
Mt 19:27-29

Epistle
Sir 45:1-6

 
Class III
27
G
Feria
 
Class IV
28
G
Feria
 
Class IV
29
G
Feria

Commemoration of St. Saturninus
(B, M)

Gospel
Mt 16:24-27

Epistle
2 Cor 1:3-7

 
Class IV
30
R

St. Andrew
(Ap)

Gospel
Mt 4:18-22

Epistle
Rom 10:10-18

 
Class II
 
BBlack
WWhite
VViolet
GGreen
RRed
RSRose
 
Day of Fasting
Day of Abstinence
Day of Partial Abstinence
Sundays and Holy Days
 
EvEvangelist
ApApostle
PPope
BBishop
DDoctor
AbAbbot
 
MMartyr
DnDeacon
CConfessor
VVirgin
EEmperor
KKing
QQueen
WWidow