September
Extraordinary Form
1
G

Fifteenth Sunday after Pentecost

Commemoration of St. Giles
(Ab)

Gospel
Lk 7:11-16

Epistle
Gal 5:25-26
Gal 6:1-10

Class II
2
W

St. Stephen
(K, C)

Gospel
Lk 19:12-26

Epistle
Sir 31:8-11

 
Class III
3
W

St. Pius X
(P, C)

Gospel
Jn 21:15-17

Epistle
1 Thess 2:2-8

 
Class III
4
G
Feria
 
Class IV
5
W

St. Lawrence Justinian
(B, C)

Gospel
Mt 25:14-23

Epistle
Sir 44:16-27
Sir 45:3-20

 
Class III
6
G
Feria
 
Class IV
7
G
Feria
 
Class IV
8
G

Sixteenth Sunday after Pentecost

Nativity of the Blessed Virgin Mary

Gospel
Lk 14:1-11

Epistle
Eph 3:13-21

Class II
9
G
Feria

Commemoration of St. Gorgonius

Gospel
Mt 10:26-32

Epistle
2 Tim 2:8-10
2 Tim 3:10-12

 
Class IV
10
W

St. Nicholas of Tolentino
(C)

Gospel
Lk 12:32-34

Epistle
1 Cor 4:9-14

 
Class III
11
G
Feria

Commemoration of Ss. Protus and Hyacinth
(M)

Gospel
Lk 12:1-8

Epistle
Heb 10:32-38

 
Class IV
12
W

The Most Holy Name of Mary

Gospel
Lk 1:26-38

Epistle
Sir 24:23-31

 
Class III
13
G
Feria
 
Class IV
14
R

Exaltation of the Holy Cross

Gospel
Jn 12:31-36

Epistle
Phil 2:5-11

 
Class II
15
G

Seventeenth Sunday after Pentecost

Seven Sorrows of the Blessed Virgin Mary

Gospel
Mt 22:34-46

Epistle
Eph 4:1-6

Class II
16
R

St. Cornelius
(P, M)
St. Cyprian
(B, M)

Gospel
Lk 21:9-19

Epistle
Wis 3:1-8

 
Class III
17
G
Feria

Commemoration of the Stigmata of St. Francis
(C)

Gospel
Mt 16:24-27

Epistle
Gal 6:14-18

 
Class IV
18
V
Feria

Ember Wednesday

St. Joseph of Cupertino
(C)

Gospel
Mk 9:16-28

Epistle
Neh 8:1-10

 
Class II
19
R

St. Januarius
(C)

Gospel
Mt 24:3-13

Epistle
Heb 10:32-38

 
Class III
20
V
Feria

Ember Friday

Commemoration of St. Eustace and Companions
(M)

Gospel
Lk 7:36-50

Epistle
Hos 14:2-10

 
Class II
21
R
Feria

Ember Saturday

St. Matthew
(Ap, Ev)

Gospel
Lk 13:6-17

Epistle
Heb 9:2-12

 
Class II
22
G

Eighteenth Sunday after Pentecost

St. Thomas of Villanova
(B, C)

Gospel
Mt 9:1-8

Epistle
1 Cor 1:4-8

Class II
23
R

St. Linus
(P, M)

Gospel
Mt 16:13-19

Epistle
1 Pet 5:1-4,10-11

 
Class III
24
G
Feria

Commemoration of Our Lady of Ransom

Gospel
Lk 1:28,42

Epistle
Sir 24:14-16

 
Class IV
25
G
Feria
 
Class IV
26
G
Feria

Commemoration of St. Cyprian (M)
St. Justina(V, M)

Gospel
Lk 12:1-8

Epistle
Heb 10:32-38

 
Class IV
27
R

Ss. Cosmas and Damian
(M)

Gospel
Lk 6:17-23

Epistle
Wis 5:16-20

 
Class III
28
R

St. Wenceslaus Duke
(M)

Gospel
Mt 10:34-42

Epistle
Wis 10:10-14

 
Class III
29
W

Dedication of St. Michael Archangel

Gospel
Mt 18:1-10

Epistle
Rev 1:1-5

Class I
30
W

St. Jerome
(C, D)

Gospel
Mt 5:13-19

Epistle
2 Tim 4:1-8

 
Class III
September
Extraordinary Form
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
G

Fifteenth Sunday after Pentecost

Commemoration of St. Giles
(Ab)

Gospel
Lk 7:11-16

Epistle
Gal 5:25-26
Gal 6:1-10

Class II
2
W

St. Stephen
(K, C)

Gospel
Lk 19:12-26

Epistle
Sir 31:8-11

 
Class III
3
W

St. Pius X
(P, C)

Gospel
Jn 21:15-17

Epistle
1 Thess 2:2-8

 
Class III
4
G
Feria
 
Class IV
5
W

St. Lawrence Justinian
(B, C)

Gospel
Mt 25:14-23

Epistle
Sir 44:16-27
Sir 45:3-20

 
Class III
6
G
Feria
 
Class IV
7
G
Feria
 
Class IV
8
G

Sixteenth Sunday after Pentecost

Nativity of the Blessed Virgin Mary

Gospel
Lk 14:1-11

Epistle
Eph 3:13-21

Class II
9
G
Feria

Commemoration of St. Gorgonius

Gospel
Mt 10:26-32

Epistle
2 Tim 2:8-10
2 Tim 3:10-12

 
Class IV
10
W

St. Nicholas of Tolentino
(C)

Gospel
Lk 12:32-34

Epistle
1 Cor 4:9-14

 
Class III
11
G
Feria

Commemoration of Ss. Protus and Hyacinth
(M)

Gospel
Lk 12:1-8

Epistle
Heb 10:32-38

 
Class IV
12
W

The Most Holy Name of Mary

Gospel
Lk 1:26-38

Epistle
Sir 24:23-31

 
Class III
13
G
Feria
 
Class IV
14
R

Exaltation of the Holy Cross

Gospel
Jn 12:31-36

Epistle
Phil 2:5-11

 
Class II
15
G

Seventeenth Sunday after Pentecost

Seven Sorrows of the Blessed Virgin Mary

Gospel
Mt 22:34-46

Epistle
Eph 4:1-6

Class II
16
R

St. Cornelius
(P, M)
St. Cyprian
(B, M)

Gospel
Lk 21:9-19

Epistle
Wis 3:1-8

 
Class III
17
G
Feria

Commemoration of the Stigmata of St. Francis
(C)

Gospel
Mt 16:24-27

Epistle
Gal 6:14-18

 
Class IV
18
V
Feria

Ember Wednesday

St. Joseph of Cupertino
(C)

Gospel
Mk 9:16-28

Epistle
Neh 8:1-10

 
Class II
19
R

St. Januarius
(C)

Gospel
Mt 24:3-13

Epistle
Heb 10:32-38

 
Class III
20
V
Feria

Ember Friday

Commemoration of St. Eustace and Companions
(M)

Gospel
Lk 7:36-50

Epistle
Hos 14:2-10

 
Class II
21
R
Feria

Ember Saturday

St. Matthew
(Ap, Ev)

Gospel
Lk 13:6-17

Epistle
Heb 9:2-12

 
Class II
22
G

Eighteenth Sunday after Pentecost

St. Thomas of Villanova
(B, C)

Gospel
Mt 9:1-8

Epistle
1 Cor 1:4-8

Class II
23
R

St. Linus
(P, M)

Gospel
Mt 16:13-19

Epistle
1 Pet 5:1-4,10-11

 
Class III
24
G
Feria

Commemoration of Our Lady of Ransom

Gospel
Lk 1:28,42

Epistle
Sir 24:14-16

 
Class IV
25
G
Feria
 
Class IV
26
G
Feria

Commemoration of St. Cyprian (M)
St. Justina(V, M)

Gospel
Lk 12:1-8

Epistle
Heb 10:32-38

 
Class IV
27
R

Ss. Cosmas and Damian
(M)

Gospel
Lk 6:17-23

Epistle
Wis 5:16-20

 
Class III
28
R

St. Wenceslaus Duke
(M)

Gospel
Mt 10:34-42

Epistle
Wis 10:10-14

 
Class III
29
W

Dedication of St. Michael Archangel

Gospel
Mt 18:1-10

Epistle
Rev 1:1-5

Class I
30
W

St. Jerome
(C, D)

Gospel
Mt 5:13-19

Epistle
2 Tim 4:1-8

 
Class III
 
BBlack
WWhite
VViolet
GGreen
RRed
RSRose
 
Day of Fasting
Day of Abstinence
Day of Partial Abstinence
Sundays and Holy Days
 
EvEvangelist
ApApostle
PPope
BBishop
DDoctor
AbAbbot
 
MMartyr
DnDeacon
CConfessor
VVirgin
EEmperor
KKing
QQueen
WWidow